Марія МАЛАЧИНСЬКА: «Розвиваємо інноваційний перинатальний світ з вірою в Україну!»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Марія Малачинська – директорка КНП ЛОР «Львівський обласний клінічний перинатальний центр», акушер-гінеколог та лікар УЗД вищої категорії, репродуктолог, член Української асоціації репродуктивної медицини (УАРМ), член Європейської асоціації репродукції людини та ембріології (ESHRE).                                

Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології ФПДО Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Автор 51 наукової роботи.

Будучи магістром державного управління та спеціалістом вищої категорії з організації та управління охороною здоров’я, закінчила ще й Школу успішного медичного менеджера (2017, 2018, 2019 рр.), пройшла Освітню програму для топ-управлінців у сфері охорони здоров’я Leaders for Health за підтримки  LvBS (УКУ), Світового банку та агенції Be-it Health.

Мала виступ у форматі TEDx на заключній конференції (Київ, 2019 р.). Нагороджена Премією Fertility Awards (Відень, 2019 р.). 

Одружена, багатодітна мама. 

Життєве кредо: «Стався до людей так, як би ти хотіла, щоб вони ставилися до тебе».

Ця тендітна жінка, Марія Йосипівна Малачинська, володіє великою силою духу, неймовірною працьовитістю, наполегливістю та відповідальністю, тобто всіма  якостями сучасного лідера. За три роки очолюваний нею Львівський перинатальний центр зазнав суттєвих позитивних змін та почав надавати комплексні медичні послуги європейського рівня, які пацієнтки різного віку можуть отримати в межах однієї  установи. Це не лише пологи в комфортних умовах, а й весь спектр гінекологічних послуг, діагностика патології молочних залоз, лікування безпліддя, ведення вагітності, виходжування новонароджених та супровід педіатра. 

Тому напередодні Дня матері журнал «АКЦЕНТИ плюс» запросив до розмови Марію Йосипівну Малачинську – чудову жінку, успішно реалізовану у своїй професії, директорку Львівського обласного клінічного перинатального центру, досвідченого лікаря, науковця з передовими знаннями, ефективного управлінця, яка вдома є турботливою матусею та люблячою дружиною.

Маріє Йосипівно, згідно результатів відкритого конкурсу на посаду директора Львівського перинатального центру, три роки тому Ви очолили цю відому на Львівщині медичну установу. Нещодавно з’явилася новина – за три роки вдалося виконати п’ятирічні зобов’язання. Як Вам це вдалося?

– Коли я очолила Львівський перинатальний центр за результатами відкритого конкурсу, один за одним «понеслися» несподівані виклики: одна хвиля пандемії коронавірусу, потім друга. Далі повномасштабне вторгнення та велика кількість внутрішньо переміщених жінок, які рятувалися від війни… Ніхто не очікував подібного та не мав досвіду роботи в таких екстремальних обставинах. Але наш колектив усвідомлював величезну відповідальність за найцінніше – життя та здоров’я як майбутніх мам, так і новонароджених. Ми психологічно налаштувалися працювати з подвійною енергією та завзятістю. Ставили конкретні, хоча й важкі у досягненні цілі. Втім, коли є чітка стратегія розвитку та зібралася команда однодумців, саме тоді з’являються хороші результати.

Я завжди прагнула поєднати традиції з інноваціями та конкретними результатами довести, що комунальний медичний центр може бути конкурентноспроможним на ринку медичних послуг.

Маючи за плечима практичний досвід лікаря та управлінця, я розуміла, що потрібно забезпечити комплексний підхід, щоб молодь залишалася народжувати на рідних теренах, а не їхала народжувати до Польщі, наприклад. Під час усіх етапів конкурсу я ставила собі за мету основне завдання – зробити так, щоб мої онуки в майбутньому народилися саме в Україні. Щоб молоді люди свідомо обирали українську медицину, як одну з найкращих та найбільш інноваційних.

Ще три роки тому у перинатальному центрі працювало 6 відділень. Але на початку 2023 року відділень стало 16! Коли починаєш новий проєкт, усвідомлюєш – для ефективної роботи потрібні додаткові компоненти. Так почалося розширення нашої сфери діяльності. При цьому дуже важливими є підтримка, обмін досвідом та ідеями. Тому ми завжди раді гостям.

15 липня 2022 року за участі голови Львівської обласної державної адміністрації Максима Козицького відбувся візит Єврокомісара з питань охорони здоров’я Стелли Кіріакідес та міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшко. Ми провели робочу зустріч у перинатальному центрі – презентували гостям роботу нашого закладу, поділилися досягненнями та обговорили перспективи розвитку медичної галузі Львівщини на найближчий період: впровадження нових технологій у лікуванні та інфраструктурних проєктів у медицині області.

А цьогоріч 3 березня до нас завітала перша леді України Олена Зеленська та перша леді Латвії Андра Левіте. Медик за освітою та професією, пані Андра взяла під опіку українських мам з немовлятами, які народжують та тимчасово перебувають у Латвії. Перші леді ознайомилися з функціонуванням перинатального центру для всієї України в умовах війни. Також обговорили найближчі плани на майбутнє.

За даними НСЗУ, у 2022 році Львівський перинатальний центр здобув першість в Україні за кількістю наданої медичної допомоги під час пологів: було прийнято 4534 пологів, з яких 423 були передчасними; народилося 4689 діток, з них 10% були недоношені.

Які інновації Вам та очолюваному Вами колективу вдалося втілити за ці три роки?

– Те, що завдяки великій спільній роботі нам вдалося за три роки втілити мою п’ятирічну програму розвитку, надихає та мотивує для подальшого вдосконалення перинатального світу Львівщини. Незважаючи на складні часи, Львівський перинатальний центр безперервно розвивається. Це логічно, бо питання здорового майбутнього нації є одним з основних та пріоритетних для нашої держави. Тому попереду ще багато цікавих планів та проєктів.

Здавалося би, що нового можна впроваджувати в нашу роботу?! Адже акушерство є найдавнішим фахом, як саме людство. Втім, насправді наша діяльність удосконалюється зі зміною ментальності людей та їх потреб. Безпека та комфорт – це ті категорії, над якими постійно працюємо. Як багатодітна мама, прагну створити настільки комфортні та безпечні умови перебування, щоб жінкам хотілося повторювати незабутній досвід материнства у Львівському перинатальному центрі.

Минулого року ми запровадили систему бездротового моніторингу за станом матері та плода у всіх пологових залах з виведенням життєво важливих показників на центральний монітор. Медичний персонал, не турбуючи зайвий раз роділлю та партнера в індивідуальному пологовому залі, дистанційно слідкує за показниками. При відхиленнях від норми система відразу сигналізує. На цей рік заплановано також створення пологової зали домашнього типу, де обстановка жодним чином не нагадуватиме лікарняну. Завдяки цьому роділля менше нервує та зосереджується на процесі пологів і власних відчуттях. Крім того, уже зараз функціонує пологовий зал підвищеного комфорту з ліжком-трансформером, бездротовим КТГ та дизайнерським оформленням.

Знеболення пологів також набуває більшої популярності. Якщо у 2019 році  20% від загальної кількості пологів проводилися з епідуральною анестезією, то у 2022 році таких пологів було вже понад 50%. Майже 98% кесаревих розтинів проводяться під епідуральною анестезією, зі збереженням свідомості роділлі.

Втім, найбільш пишаємося тим, що сьогодні у Львівському перинатальному центрі функціонує аж 16 медичних відділень, 10 з яких були відкриті за два останні роки, зокрема:

– спеціалізоване консультативно-діагностичне відділення з жіночою консультацією;

– кабінет діагностики патології молочних залоз;

– гінекологічне відділення;

– відділення допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ);

– відділ інфекційного контролю;

– відділ сервісної служби;

– відділення постінтенсивного догляду новонароджених і виходжування недоношених дітей (2-й етап виходжування);

– відділення медичної реабілітації передчасно народжених та малих дітей;

– Банк грудного молока;

– Регіональний центр неонатального скринінгу.

Деякі відділення є принципово новими щодо надання перинатальної допомоги.  

Нам вдалося в межах однієї установи створити повний замкнутий цикл комплексної допомоги: від оглядів гінеколога і планування вагітності у жіночій консультації чи відділенні допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) до пологів та виходжування передчасно народжених дітей.

Читаючи відгуки пацієнток, звернула увагу, що практично кожна жінка пише про чистоту та охайність відділень перинатального центру. Це ж також важлива складова безпеки та комфорту? Як вдається впоратися, зокрема, з великими площами для прибирання?

– Безперечно, чистота приміщень, чітке дотримання правил асептики та антисептики, обробки рук персоналу є пазлами загальної картини безпечного та комфортного перебування у Львівському перинатальному центрі. Для цього створено два нових підрозділи – відділ інфекційного контролю та відділ сервісної служби. У нас впроваджена система кольорового кодування, яка унеможливлює перехресне забруднення. Сервісна служба укомплектована сучасним напівавтоматизованим обладнанням для прибирання.

Нещодавно стало відомо про унікальний випадок – після тримісячного перебування у Львівському перинатальному центрі був виписаний додому малюк, який при народженні важив трохи більше 500 грам. Як Вам вдалося виходити такого поспішайку? 

– Найменшою дитиною, яка народилася у перинатальному центрі та була успішно виписана на початку березня 2023 року, став хлопчик Артурчик. Він народився на 24-у тижні вагітності з вагою 580 грам. Перебував у нас 90 днів та з вагою 2510 грам був виписаний з мамою додому. Подібні клінічні випадки стають успішними завдяки спільним зусиллям медиків та батьків. Молода мама Вікторія від першого дня довірилася нашим фахівцям та брала активну участь у виходжуванні синочка. Постійно була з малятком, розмовляла з ним, співала колискові. І сталося, звичайно, диво! Втім, попереду ще багато зусиль.

Такі дітки, як Артур, спочатку перебувають у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених. Для поспішайок надважливою для отримання високоспеціалізованої неонатальної допомоги є перша «золота» година життя новонародженого. Адже системи органів у передчасно народжених дітей є незрілими – вони не здатні самостійно підтримувати власну терморегуляцію та самостійно дихати. Завдяки практичному досвіду фахівців та новій апаратурі, ми вирішуємо ці непрості проблеми. 

Також за останній рік за сприяння Опікунської ради ми отримали два реанімобіля для транспортування поспішайок, які народилися в різних куточках Львівщини, для доставки їх у перинатальний центр.

Після реанімації найменші пацієнти переводяться на 2-й етап виходжування для продовження лікування та виходжування. На місці працює терапевтична група суміжних спеціалістів: офтальмолог, хірург, невролог, лікар УЗД. Проводяться сеанси масажу та заняття з фізичними терапевтами. Застосовуються методики раннього втручання та спа-процедури. У всіх неонатологічних відділеннях ми застосовуємо сімейно орієнтований догляд та забезпечуємо цілюще середовище для немовлят та батьків.

Навіть після виписки молоді мами з малечею мають можливість відвідувати відділення медичної реабілітації передчасно народжених та малих дітей. Наші педіатри, за потреби, здійснюють медичний супровід від 0 до 18 років, складають індивідуальний план вакцинації та гармонійного розвитку малечі, проводять заняття з ерготерапевтом, фізичним терапевтом. Також діткам пропонують перебування в сенсорній кімнаті із застосуванням цікавих для дітей форматів (3D-окулярів, ігрової приставки Х-бокс) – усе для наших пацієнтів.

Важливим етапом у розвитку перинатального центру стало відкриття Регіонального центру неонатального скринінгу у жовтні 2022 року. 

– Всі новонароджені обстежуються на 21 генетичну патологію. Те, що нещодавно пропонували лише приватні пологові будинки, тепер є у нас доступною, безкоштовною послугою для всіх немовлят. Вчасне виявлення генетичного захворювання дозволяє провести корекцію та уникнути інвалідізації у майбутньому. Це сотні тисяч обстежень!  

Регіональний центр неонатального скринінгу проводить обстеження для 7 областей України: Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Волинської, Чернівецької, Хмельницької, Тернопільської. 

Минулого року Львівський обласний перинатальний центр втілив амбітний проєкт, оголосивши про створення Банку грудного донорського молока. Це важливе досягнення в неонатології та неймовірно мотивуюча новина для багатьох нинішніх та майбутніх матусь, які прагнуть здорового вигодовування немовлят. З якими, можливо, складнощами Ви зіткнулися на шляху створення Банку грудного молока? Якими є можливості цього Банку грудного молока?

– Банк грудного донорського молока став другим за рахунком в Україні, що функціонує на базі перинатального центру. Цей підрозділ забезпечує грудним молоком передчасно народжених та доношених хворих діток, мами яких тимчасово не мають власного молока. Цей проєкт – високотехнологічний, фінансово затратний. Тому складно було знайти спонсорів цього важливого соціального проєкту. Але нашу ініціативу підтримала місцева влада, за що ми безмежно вдячні. Від початку було чітке розуміння, що ресурси вкладаються для здорового майбутнього нації. А з навчанням допомогли польські колеги. Наші консультанти з грудного вигодовування пройшли стажування у Банку грудного молока клініки «Профамілія» (Жешув).

Кожна жінка, яка веде здоровий спосіб життя та має надлишок грудного молока, може подарувати його діткам не лише в якості харчування, але й як безцінні «ліки». Потенційні донори обстежуються, а зібране молоко підлягає ретельному аналізу, обробці, зберіганню та розподілу. На сьогоднішній день зібрано понад 70 літрів практично «ідеального продукту» для немовлят, яке застосовується передусім для найменших пацієнтів перинатального центру. Діти добре толерують донорське молоко. Наші неонатологи від старту роботи Банку грудного молока задоволені результатами. В перспективі ми зможемо забезпечувати грудним донорським молоком тих, хто його потребує, з усієї Львівської області.

Маріє Йосипівно, Ви – ефективний управлінець. Але ще й встигаєте практикувати як акушер-гінеколог?

– Звичайно, я консультую пацієнток щодо різних гінекологічних проблем, особливо з питань безпліддя та невиношування вагітності. Пацієнти з безпліддям в анамнезі звертаються до мене вже понад 15 років. Також  проводжу планові кесарські розтини. Процес пологів є непрограмованим, тому ведення спонтанних пологів з об’єктивних причин не можу включити до свого щільного графіка. Моя практична діяльність дає змогу тримати «руку на пульсі» перинатального центру, є підгрунтям для нових ідей. Спілкування з колективом у процесі роботи дуже мотивує.

Наприклад, нещодавно я разом з колегами оперувала жінку з трійнею. Це унікальний випадок багатоплідної вагітності, коли жінці вдалося доносити вагітність до 35 тижнів! Уже з 32 тижня пацієнтка Тетяна була госпіталізована у відділення екстрагенітальних захворювань та акушерської патології. А в 35 тижнів був проведений кесарів розтин, в результаті якого народилося три сестрички: дві з вагою по 2450 грам, третя дівчинка вагою 2480 г, зріст усіх трьох – по 46 см! Дівчатка пробули у нас тиждень, ми також допомогли мамі налагодити грудне вигодовування та успішно виписали їх додому.

Знаю, що після повномасштабної агресії росії у Львівському обласному перинатальному центрі успішно народжувало чимало жінок з числа вимушено переміщених з інших областей. Які випадки Вам найбільш запам’яталися?

– Більше тисячі вимушено переміщених жінок з Харківщини, Луганщини, Донеччини, Чернігівщини та інших областей України народили у Львівському перинатальному центрі від початку повномасштабного вторгнення. У кожної родини – власна непроста історія. На фоні хронічного стресу в багатьох жінок  спостерігалися передчасні пологи. Особливо важко було на початку війни. Але наш колектив гідно тримає власний фронт. У кожному випадку ми приділяємо максимум уваги пацієнткам. Хочеться, щоб вони відчували себе комфортно, неначе вдома, і мали також необхідну психологічну підтримку. 

Запам’яталося, як одна з породіль назвала донечку Джавеліною. Також показовою є історія Ірини, якій вдалося під час наступу на Київ буквально застрибнути у переповнений вагон поїзда, що прямував до Львова. Далі – передчасні пологи та народження двох донечок: одна з вагою 1850 грам та зростом 43 см; друга з вагою 800 грам та зростом 33 см. Одразу дівчаток помістили у дитячу реанімацію, а потім був 2-й етап виходжування, заняття з ерготерапевтом та фізичним терапевтом. Ірина також символічно назвала своїх дівчат – Вікторією та Веронікою – на честь перемоги над усіма труднощами на старті їх життя. Мама з малечею перебувала у перинатальному центрі 2 місяці та 3 дні. З вагою 4340 грам та 2090 грам відповідно дівчатка були виписані додому. Зараз сестричкам уже більше року!

Ця жахлива війна забрала життя великої кількості українців. І це попри те, що демографічна ситуація в Україні навіть до війни була складною, а кількість безплідних подружніх пар в Україні становила близько 1 млн. Як фахівець, якими Ви бачите шляхи виправлення цієї ситуації?  

– Всі ми маємо усвідомити, що життя одне і час летить швидко. Тому треба жити тут і зараз. Україна, на жаль щодня втрачає своїх найкращих синів та доньок… Це непоправні втрати та об’єктивна реальність. Тому не потрібно відкладати материнство. Адже саме українці репродуктивного віку творять майбутнє України. Кожна 5-а пара через різні причини стикається з проблемою безпліддя. Але допоміжні репродуктивні технології у світі нині вирішують навіть найскладніші медичні проблеми. Втім, не кожна сім’я може пройти вартісне лікування у приватній клініці. 

Відкриття у Львівському перинатальному центрі відділення допоміжних репродуктивних технологій з повним циклом ЕКЗ стало прецедентом. 

Це перший випадок відкриття високоспеціалізованого відділення, що проводить повний цикл ЕКЗ, саме у комунальному перинатальному центрі. Щоб програми стали доступнішими, за підтримки обласного бюджету ми запланували 200 циклів  для мешканців Львівщини. Пріоритет надається військовослужбовцям ЗСУ. Йдеться про безкоштовні стимулюючі препарати, що, як відомо, становлять половину вартості лікування. Крім того, є програма збереження фертильності, коли військовослужбовці можуть кріоконсервувати власний біоматеріал (сперму, яйцеклітини або ембріони) на майбутнє, перед від’їздом не передову.

Для всіх пар, які потребують лікування безпліддя, ми пропонуємо природне відновлення фертильності, якщо це можливо, або ж програми ЕКЗ, які значно доступніші, ніж у приватних центрах. Далі є можливість ведення вагітності після ДРТ у нашій спеціалізованій жіночій консультації, при потребі госпіталізація у гінекологічне відділення або відділення екстрагенітальних захворювань та акушерської патології і, звичайно, виходжування новонароджених до моменту їх повного одужання. 

Чула, що у перинатальному центрі надаються медичні послуги і для жінок категорії 40+? Можете детальніше розповісти про це?

– Дійсно, у нас обстежуються та за потреби лікуються пацієнтки різних вікових груп: від дівчат-підлітків у дитячого гінеколога до жінок у періоді менопаузи та постменопаузи. Велику увагу приділяємо онкопрофілактиці раку шийки матки, яєчників та молочних залоз. У 2022 році ми відкрили кабінет діагностики патології молочних залоз, де можна одномоментно пройти  цифрову мамографію на сучасному апараті Planmed Clarity 2D та УЗД молочних залоз, якщо є така необхідність.

Гінекологічне відділення пропонує також ендоскопічні оперативні втручання в рамках хірургії одного дня – лапароскопії та гістероскопії.

У Львівському перинатальному центрі, що на вулиці Дж. Вашингтона, 2022 року з’явився гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу для жінок з обмеженими можливостями, а також для осіб, які стали жертвами гендерного насилля. 

Цей кабінет працює в режимі 24/7 та гарантує анонімність звернення.

Також мобільні гінекологічні бригади здійснюють регулярні виїзди у райони Львівщини. Лише від початку 2023 року здійснено 30 виїздів, оглянуто понад 400 пацієнток. Деякі з цих жінок не відвідували гінеколога більше 10 років! Тому якщо жінка не йде до гінеколога, гінеколог їде до жінки!

Ви – успішна жінка. Яким є Ваш особистий рецепт успіху?

– Все велике – просте! Мрійте про велике та щодня докладайте зусиль для ефективного вирішення поточних проблем. Малими кроками навіть у складних ситуаціях можна рухатися до великої мети. Будь-який досвід є безцінним. Навіть невеликі успіхи мотивують людей навколо, а спільно ми здатні робити навіть неможливе. Вже більше року українці є прикладом для всього світу.

Про що нині мріє Марія Малачинська?  

– Мрія у нас одна – Перемога України. З вірою у Бога та Україну нам усе вдасться!

Фото з особистого архіву Марії Малачинської

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ’Ю