Гість журналу: Олег Синютка – кандидат на посаду мера Львова

Олег Синютка переконаний, що Львів створений, щоб стати найкращим містом для життя. Львів – це ідеальне поєднання історичного минулого і модерної сучасності, традицій та новітніх технологій. Без Львова немає України – це констатація історичного факту. Жодна важлива для держави подія не відбувалася без провідної ролі львів’ян. Але нині Львів потребує відновлення своєї історичної ролі: як мегаполісу Західної України й одного з центрів Центрально-Східної Європи. 

Олег СИНЮТКА: «Львів – чудове місто, але в ньому треба навести лад!»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Олег Синютка – народний депутат України ІХ скликання, обраний за списками партії «Європейська Солідарність». Народився на Бережанщині, але давно мешкає у Львові та вважає себе львів’янином. У 2007-2014 роках – перший заступник міського голови Львова. У 2014 році, на запрошення Президента України Петра Порошенка, очолив Львівщину, а в 2019 році, на наступний день після оголошення результатів виборів, склав свої повноваження очільника Львівської ОДА. У 1993 році закінчив історичний факультет Прикарпатського університету, а пізніше здобув ще й другу освіту за фахом «Економіка та управління». Захистив дисертацію на тему «Розвиток метрополійних функцій великого міста» на прикладі Львова. Одружений. Разом із дружиною Наталею виховують сина Андрія та доньку Ірину. 

25 жовтня Львів обиратиме нового голову міської ради. Серед тих, хто оголосив про свій намір балотуватися на цю посаду, – Олег Михайлович Синютка, народний депутат України, обраний за списками партії «Європейська Солідарність». Рішення нардепа підтримав лідер «ЄС» –  п’ятий Президент України Петро Порошенко. На його думку, очільником Львова має бути лідер, який представляє єдину загальнонаціональну проукраїнську силу, та водночас міцний господарник. Такою людиною, на думку Петра Порошенка, є Олег Синютка. «Таких патріотів та державотворців, як Олег Синютка, дуже потребує Україна» – заявив Петро Порошенко. Пропонуємо читачам журналу «АКЦЕНТИ плюс» ексклюзивне інтерв’ю з Олегом Синюткою про сім’ю та щастя, життєві цінності та професійні здобутки, а також про те, яким він бачить Львів у майбутньому. 

Журналісти часто пишуть про Олега Синютку як про успішного управлінця, але майже не пишуть про Вашу сім’ю. Розкажіть, будь ласка, читачам «АКЦЕНТІВ плюс» про свою сім’ю.

– Синютки – це звичайна львівська сім’я. З Наталею ми разом уже 15 років. Вона – надзвичайний фахівець-фінансист, кандидат економічних наук, доцент, зараз викладає в НУ «Львівська політехніка». Наталя – не просто дружина і мати моїх дітей, а справжній однодумець та соратниця. А ще ми дуже пишаємося нашими дітьми. Андрію – 11 років, а Ірині – 14, обоє навчаються у Львівській академічній гімназії. Наші діти відповідально ставляться до навчання – отримують переважно 12-ки. У вільний від навчання час Іринка грає на фортепіано та захоплюється хореографією, а Андрій займається футболом у дитячо-юнацькій школі «Карпат». У нас спортивна сім’я: ми з Андрієм любимо грати у футбол, а разом із дружиною та донькою граємо у настільний та великий теніс, також усі ми любимо велопрогулянки. Ми дуже щасливі, коли збираємося разом! 

Як Ви формуєте життєві цінності своїх дітей?

– Ми робимо все можливе, щоб наші діти хотіли жити в Україні і у Львові. Я постійно їм говорю про те, що потрібно багато вчитися, адже своїм розумом в Україні можна досягнути того, чого прагнеш. Наша країна має всі можливості, щоб в ній жити не гірше, ніж у Європі. Потрібно тільки до цього докласти багато праці. Ми з Наталею всього в житті досягнули завдяки освіті, а не завдяки грошам. Мене так виховали мої батьки, які обоє до сих пір працюють учителями. 

– Ви весь час у роботі. Скільки часу залишається на сім’ю?

– На жаль, із сім’єю проводжу значно менше часу, ніж хотілося б. Втім, коли ми разом, то дуже любимо подорожувати як Україною, так і Європою. 

Розкажіть про період, коли Ви працювали першим заступником міського голови Львова? 

– Коли я почав працювати першим заступником міського голови Львова, тоді наша команда зіткнулася з низкою проблем, які залишилися ще з радянських часів. Я бачив, скільки всього потрібно зробити, щоб Львів став містом, у якому його мешканцям було би комфортно жити. 

Я – така людина, що хочу всі справи, за які я взявся, довести до кінця. Для мене завжди є важливо отримати позитивний результат.

Тому сім років поспіль, щоденно з 6 години ранку і до глибокої ночі ми з командою однодумців поступово змінювали Львів на місто, яке згодом у різних рейтингах неодноразово визнавали одним із найбільш комфортних для життя українських міст, а потім Львів ще й визнали туристичною перлиною Східної Європи. 

Але починали ми з того, що почали налагоджувати цілодобове водопостачання у Львові. Також вирішували такі елементарні проблеми, як підтоплені підвали та діряві дахи. В той час кожний директор житлово-комунального підприємства знав, що скарги мешканців на протікання дахів чи затоплені підвали – це його автоматичне звільнення. Минуло небагато часу, як лад було наведено. До слова, розроблений нами механізм гарячої лінії для комунікації із мешканцями під назвою «Гаряча лінія міста» був тоді визнаний найкращим в Україні. 

Ми виконали у місті кілька дуже важливих програм: провели масштабні ремонти житлового фонду, міжквартальних проїздів, внутрішніх дворів; впровадили автоматизоване вуличне освітлення. Як батько, який любить гуляти зі своєю сім’єю у Стрийському парку, я гостро відчував необхідність реконструкції більшості парків та скверів у Львові. Упродовж 7-ми років ми повернули львів’янам можливість прогулюватися оновленими рекреаційними зонами міста.

– Як економіст, я впевнений, що комунальні підприємства повинні заробляти кошти для міста, а не бути збитковими, як це відбувається сьогодні. 

Врешті багаторічна робота в цьому напрямку завершилась тим, що коли я йшов із посади, ЛКП перестали залазити у кишені львів’ян. Прикро, що за останні 5-6 років міська влада Львова знову загнала комунальні підприємства у боргову яму – цього року вони не мали коштів навіть на зарплату комунальним службам. 

На жаль, боргова політика Львова також є сумною – за останні кілька років борг міста зріс у кілька разів. Кошти в борг бере міська влада, а віддавати буде кожен львів’янин! При цьому міський голова Львова отримує зарплату на рівні мера Варшави, хоча бюджети цих міст є неспівставні.

– Станом на 26 вересня 2020 року заборгованість Львова по місцевих боргах та гарантіях складає величезні 5 мільярдів 400 мільйонів гривень. Якщо ж додати відсотки, які треба буде сплатити за користування цими кредитними коштами, то це вже 6 мільярдів 770 мільйонів гривень. Тобто кожен львів’янин уже має борг більше, ніж 9 тисяч гривень! Упродовж 2015-2019 років Львів наростив свої борги у 8 разів! З них 84 % боргів залучено у валюті, але Львів не має валютних надходжень до бюджету, тому такі борги зростатимуть безкінечно. Та й запозичення Львова у гривні здійснені під надто великі 18-19% річних.  

Якими реалізованими проектами у місті Львові Ви найбільше пишаєтеся?

– Коли я став заступником міського голови у Львові, однією із найбільших проблем на той час у місті були неякісні дороги. Я почав координувати усі проєкти ремонту та будівництва доріг. Першою відремонтованою дорогою стала вулиця Виговського – у листопаді 2007 року її здали в експлуатацію. Ця дорога вже 13 років є символом якості, а львів’яни відтоді повірили, що таки можна ремонтувати дороги так, щоб вони не розвалювалися вже після першої весни. Нам важливо було продовжувати приводити до ладу магістральні дороги і виконувати ці роботи якісно, на совість і на роки. Наступним масштабним проєктом стала вулиця Городоцька. Тоді вона була символом львівського бездоріжжя, але ми хотіли перетворити її на візитну картку Львова, оскільки саме через неї в місто здебільшого потрапляють гості з Європи. Результатом тієї роботи всі можуть насолоджуватися вже багато років. Так, рік за роком ми капітально відремонтували майже всі магістральні вулиці в місті: Стрийську, Липинського, Княгині Ольги, проспект Чорновола, Кульпарківську, Коновальця, Мельника, Чупринки, Городоцьку та багато інших менших вулиць. Також я розпочав тоді будівництво довгоочікуваної лінії трамваю з центру на Сихів. 

Ще одним викликом для мене була підготовка міста до «ЄВРО-2012». Як підсумок, Львів отримав справді великі об’єкти, найважливішим з яких став новий аеропорт імені Данила Галицького, який дав можливість Львову стати західними повітряними воротами України.

Чому Ви пішли з посади заступника міського голови? 

– Передусім тому, що в країні відбувалися неймовірні зміни. Після Революції Гідності в Україні нарешті перемогли демократичні,  патріотичні сили. Президент Петро Порошенко, оцінивши мою роботу у Львові, запропонував очолити Львівщину – це для мене був великий виклик та шанс змінити країну на краще. Окрім того, на той час у Львові рівень популізму міського голови став переважати кількість прийняття ним прагматичних рішень на користь громади. Вважаю, якщо міський голова ставить інтереси громади на друге місце, а свої власні – на перше, то це надзвичайно небезпечно для львів’ян.   

Ви встановили абсолютний рекорд перебування на посаді очільника Львівської області. Чи вдалося здійснити заплановане?

– Найбільшим досягненням вважаю те, що у Львівській області нам вдалося налагодити діалог між громадами, припинити чвари та міжусобиці. Саме це дозволило створити нові Об’єднані Територіальні Громади, які дали суттєвий поштовх розвитку нашого регіону. Ми зуміли залучити 221,8 $ млн прямих іноземних інвестицій, створили 242 нові виробництва, а це понад 25 тисяч нових робочих місць. 

Я розумів, що без добрих доріг інвестиції не прийдуть. Тому ми провели масштабне будівництво доріг по всіх ключових напрямках. Загалом відремонтували 1744 км, а також закінчили  будівництво Бескидського тунелю – найбільш масштабного проєкту часів незалежної України.

Завдяки запуску програми Prozorro, а також завдяки зменшенню на Львівщині бар’єра позатендерних закупівель до 10 тис. грн. нам вдалося додатково залучити в економіку регіону 1 млрд 310 млн. грн. Це дозволило акумулювати кошти для розвитку соціальної інфраструктури Львівщини: ми збудували 14 нових шкіл і 23 дитячі садочки, створили на Львівщині 94 спортивні майданчики та 5 таборів для реабілітації учасників АТО. Понад 10 тисяч учасників бойових дій оформили право власності на земельні ділянки.

Яким для Вас є Львів майбутнього? 

– Я часто зустрічаюся із львів’янами, адже тільки у спілкуванні з людьми ти можеш почути правду про себе і про те, що відбувається в місті. Вважаю, що львів’ян потрібно чути – з їхньою думкою влада повинна рахуватися, а не ігнорувати. Нині розвиток міста зупинився, місто поступово починає деградувати. А отже, з того, що маємо сьогодні, залишиться тільки яскрава ширма. Нинішня влада засиділася, вона часто лише імітує роботу і не вирішує проблем міста.

– Першим завданням міської влади, яку львів’яни оберуть 25 жовтня 2020 року, має стати протидія кризі в економіці, захист львів’ян від пошесті та недопущення того, щоб містом керували люди, які ставлять свої власні інтереси вище своїх посадових обов’язків.

На жаль, у Львові до поглиблення кризи додалися бездіяльність і безвідповідальність міської влади, її корупція, надвисокі зарплати для «своїх», а також непрофесіоналізм, який став особливо очевидним під час епідемії. Мерія ж, замість того, щоб запобігати поширенню хвороби в місті, сама стала джерелом небезпеки для простих чиновників, мешканців міста й туристів.

Нині до Львівської ОТГ приєднано нові території, а Львівський район нараховує більш ніж 115 тисяч мешканців. Щоб розвиватися, маємо думати масштабно, бо відсутність цього дорівнюватиме регресу. Саме тому ми створили команду, з якою йдемо на вибри. 

Наша візія міста Львова: відновлення історичної ролі Львова як мегаполісу Західної України й одного з центрів усієї Центрально-Східної Європи; розвиток Львова, як рівноцінного партнера Києва, Праги, Варшави, Братислави, Відня й Будапешта. 

Наша місія: зробити Львів зручним і комфортним містом для львів’ян, щоб були забезпечені потреби його мешканців та вирішені проблеми з транспортом, благоустроєм, у соціальній сфері. Львів має стати науковим та освітнім центром, осередком інноваційної економіки, центром міжнародного туризму і справжньою культурною столицею України. 

Наша команда пропонує 5 пріоритетних напрямків розвитку Львова:

  • Львів має стати освітнім і науковим центром, для чого потрібно використати наявний у нас потенціал; тут мають створюватися нові можливості.
  • Львів повинен стати центром інноваційної економіки, тобто перейти до четвертої індустріальної революції та пов’язаного з цим переходу ІТ-індустрії від аутсорсингу до індустрії креативної економіки.
  • Львів має стати європейським центром міжнародного туризму та  відповідати гаслу: «Коли ти не був у Львові, тоді ти не знаєш Європи». 
  • Львів має стати справжньою культурною столицею України. Українська культура, звільнена від колоніальної залежності Росії, як частина європейського культурного простору, може найшвидше й найповніше проявити себе саме у Львові. А за нашим прикладом проявить себе вся Україна!
  • Львів має бути містом для львів’ян. Львів не буде по-справжньому європейським, якщо наше місто не буде європейським передусім для своїх мешканців. І досягати цього потрібно кожного дня, кожним ремонтом під’їзду і ліфта!  
  • Ми разом з вами повернемо Львову те лідерство в українському питанні, яке він тримав упродовж усього минулого. Місцеві вибори – це справді шанс на зміни! Зробимо Львів сильним містом та комфортним для його мешканців!

Розмовляв Богдан Бачинський

Фото з особистого архіву Олега Синютки