Гість журналу: Олена Борисівна Карпінська – відомий львівський адвокат та науковець

Олена КАРПІНСЬКА: «Успішність, щастя, державотворення – позиція сучасної жінки!»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: 

Олена Борисівна Карпінська – відомий львівський адвокат та науковець; має дві вищі освіти (у сфері права та у сфері фінансів); автор десятків підручників, навчальних посібників з грифом МОН України, наукових статей з проблемних питань конституційності та державотворення; кандидат юридичних наук; нагороджена почесними відзнаками Центральної виборчої комісії України. Її життєве кредо: «Відповідальність, працьовитість та наполегливість – і тоді все буде добре!»

Маючи дві вищі освіти та продовжуючи вивчати, уже як науковець, проблемні питання конституційності та державотворення, а також маючи успішну практику адвоката, Олена Борисівна Карпінська почувається впевненим фахівцем у галузі права. У її науковому доробку – десятки виданих друком науково-дослідницьких праць з проблемних питань конституційності та державотворення; вона є автором підручників та навчальних посібників з грифом Міністерства освіти та науки України. А вдома Олена Борисівна – хороша дружина та турботлива матуся. Журнал «АКЦЕНТИ плюс» запросив Олену Карпінську – жінку з активною громадянською позицією – поділитися з нашими читачами своїм баченням питань державотворення, також ми поговоримо про роль жінки у цьому процесі. 

Олено Борисівно, Ви – знаний практикуючий правник та науковець у сфері права. Що спонукало Вас обрати своєю справою саме адвокатуру – таку нелегку для жінки справу?

– Після здобуття освітнього рівня магістра права мені випала нагода проходити стажування в одного успішного львівського адвоката. Відтоді адвокатура поманила мене своєю раціональністю, адже тут доводиться мати справу з різноманітними складними життєвими ситуаціями, з яких необхідно знайти правильний вихід.

Погоджуюся, що адвокатська діяльність є достатньо жорсткою та не завжди жіночною – хоч це більшою мірою стосується психологічного аспекту. Втім, як фахівець у цій сфері, розумію, що кожну справу своїх клієнтів я повинна розцінювати виключно з позиції чинного законодавства. Звичайно, адвокатська діяльність потребує як правових знань, так і постійної та максимальної самовіддачі й відповідальності, оскільки від того, чи правильно була обрана правова позиція у справі, часто залежить доля конкретної людини. Але, на противагу всім труднощам цієї нелегкої, хоч і такої необхідної у сучасному світі професії, завжди має місце позитив, який отримуєш від щирих слів вдячності після успішного завершення справи. 

Головне – мати відповідні знання та вірити в те, чим займаєшся, любити та бути відданою своїй справі, і тоді – успіх не за горами!

Якими є Ваші життєві принципи та цінності? 

– Досвід й віра у сімейні цінності – це два ключові життєві принципи, які дозволяють мені залишатися чесною та об’єктивною, а також наполегливо, як адвокат, вирішувати поставлені клієнтами правові завдання. А допомагають дотримуватися моїх життєвих принципів, мотивують і керують мною мої сімейні цінності: любов та злагода у сім’ї, сімейний затишок. Весь вільний від роботи час приділяю чоловікові та донечці, не забуваю й про батьків. З ними, моїми найріднішими, я відчуваю, що перебуваю у єдиній гармонії, а з іншого боку, саме їх тепло й розуміння дозволяє мені належно виконувати свої професійні обов’язки. 

Будучи фахівцем у галузі конституційного права та свідомою і відповідальною громадянкою України, у кількох виборчих кампаніях Ви брали участь не лише як виборець. Зокрема, на виборах Президента України 2019 року Ви були головою територіальної виборчої комісії та заступником голови виборчого округу. Який досвід під час виборів Ви вважаєте особливо цінним?

– Мабуть, завжди важливо – знаходити правовий компроміс між різними людьми та їх, можливо й щирими, прагненнями як обирати, так і для когось бути обраним у систему влади. Обєктивно, що в таких змаганнях виникають різні правові колізії і не лише правничого характеру. Останні вибори показали, що маємо особливий вплив на виборчий процес ще й умов пандемії коронавірусу. Тому потрібно врахувати інтереси захисту здоров’я як виборців, так і членів виборчих комісій. Накладання додаткових умов потребує більшої зосередженості та відповідальності, щоб виборчий процес відбувався з дотриманням конституційних прав громадянина та захисту його здоров’я. 

Ви – красива, освічена, успішна жінка, яка знає, чого прагне та завжди досягає своєї мети. Якої Ви думки про сучасних українок та жіночу місію у житті?

– Моя тривала участь як правника у виборчих кампаніях доводить, що сучасна українська жінка здатна успішно поєднувати і родинні обов’язки, і професійні.

З кожним роком в Україні зростає кількість жінок, які займають вагому громадянську позицію в політичному й соціальному розвитку держави. 

На державотворчий шлях, на шлях служіння громаді їх веде стійке прагнення більш повно реалізувати себе в житті та довести своє вміння ефективно працювати на різних кар’єрних щаблях. Якщо об’єктивно, то для жінки це не просто, а інколи й досить складно – поєднувати турботу про родину та домашній  затишок з інтенсивом виробництва. Але сучасним жінкам це вдається. Навіть попри те, що народження дитини спричиняє часткову зупинку нашого професійного розвитку й діяльності. Тому жінці завжди доводиться концентрувати свої зусилля, активно працювати над самовдосконаленням, при цьому не забуваючи ще й про місію жінки – берегині свого роду й сімейного вогнища. Вважаю, що успішність, щастя, державотворення – саме такою має бути позиція сучасної жінки!

Чим для Вас є щастя?

– Щастя – тоді, коли за досягнутою успішністю водночас встигаєш бачити й прекрасне: нове у дітях, подих вітру, блиск в очах перехожих, сонячні промені змін. Щастя – коли відчуваєш доброту й правду у справах свого коханого, власних дітей. Щастя там, де наявна безкорислива щира довіра. Щастя – коли навіть після жорсткої правничої розмови відчуваєш, що опонент розуміє твою позицію, твоє творче ставлення до інтересів справи, а тому вчасно підставляє плече в життєвих колізіях. 

Щастя – це коли сімейні цінності зберігаються, помножуються й відтворюються у власних дітях. 

Коли діти розуміють тебе, а з тим розумінням приходить тиха душевна підтримка, яка надихає й посилює прагнення до інтенсивного життя, до творення кращого, до багаторівневої самореалізації. Щастя – це ще й відчуття свого рідного, навіть далеко від дому, оскільки знаєш, що тебе завжди зрозуміють і чекають з безкорисливою любов’ю.

На Ваш погляд, у чому полягає успішність жінки?

– Переконана, що успішність жінки полягає в її вмінні бути лідером на роботі та турботливою господинею вдома. Таке поєднання обумовлює відчуття щастя від власної самореалізації, сприяє її зростанню в балансі інтересів кар’єри та дому. Властиво, це дозволяє залишатись різносторонньою жінкою, без надання переваг лише одній стихії. Вміння делікатно поєднувати й стійко підтримувати жертовність щодо ближніх та навіть власних інтересів й формує характер успішної жінки. Мабуть, її успішність відчувається оточуючими ще й як внутрішня енергія, тобто лише від її погляду, постави вони отримують життєву впевненість у своїх силах, прагнучи й собі досягти висот у ринковому середовищі.

Властиво, успішність – це видима виразність власної свободи, коли віра в свої сили дозволяє сторицею вірити в тебе й іншим, що підтверджується цілеспрямованим ставленням й вирішенням конкретних ситуаційних питань: не лише своїх, а й оточуючих, які покладаються на тебе, як гаранта успіху. 

Успішність – це й вміння бути потрібним у конкретний момент, щоб взяти на себе відповідальність та прийняти при цьому вірне рішення. 

У Ваших наукових працях йдеться, зокрема, про ефективність процесу адміністрування. Яка роль відводиться адмініструванню у процесі державотворення?

– Є можливим стверджувати, що ефективність процесу адміністрування громадянин відчуває, отримуючи належні державні послуги з нижчими фінансовими витратами на управління, а в системі адміністрування це, насамперед, залежить від продуктивності управлінської праці; зменшення трудомісткості управлінських робіт; скорочення управлінського персоналу та термінів обробки інформації; скорочення втрат; зменшення плинності управлінських кадрів. 

На практиці кваліфікований персонал системи адміністрування визначає дієвість процесу державотворення, зокрема, саме з цим пов’язані заходи щодо змін в освітньому процесі підготовки управлінців за напрямом «Публічне управління та адміністрування».

Цього року Україна відзначає 30-річчя своєї Незалежності. На Вашу думку, що потрібно для того, щоб Україна стала процвітаючою державою та що стоїть на заваді у цьому процесі?

– Так, наближається величне свято 30-річчя Незалежності і тут вже потрібно зосередитись як на детальному виявленні й аналізі всього кращого на історичному шляху державного творення, який має вже тисячолітню епопею, тобто того, і чим можна пишатись, і подальшої концентрації зусиль для активізації розвитку України. 

Визначальним має стати орієнтир на дотримання прав й обов’язків громадян, виходячи з положень Конституції України, а з тим й стратегіології розвитку держави, цілеспрямованого зміцнення обороноздатності держави для забезпечення її стійкості й територіальної цілісності. У цьому плані важливим є уникнення розбалансованості цілей в реформах, концентрація зусиль владних інституцій й громадянського суспільства на єдності, дієвого забезпечення високого іміджу України на світовій арені. Об’єктивно, це залежить від кожного із нас: працюймо, творімо цивілізовану державу, де кожному буде комфортно жити! 

Як вважаєте, що сьогодні є особливо важливим для українців?  

– Мені згадуються вдумливі рядки про вірну материнську любов: «…вона вчила любити найдорожче у світі – рідну матінку-землю вона вчила любить». Нині ці слова, як тривожний перегук дзвонів, мають відкликатись у серцях українців, оскільки не лише держава-анексор агресивно зазіхає на рідну землю, а й внутрішні перетягування можуть призвести до ризиків на ринку землі без чітких, законодавчо встановлених обмежувальних важелів та ще й з присмаком зовнішніх інтересів. Означене потребує стратегіологічно чіткої юридичної відповідальності конституційників, а з нею й пильності громадян щодо збереження й захисту власної землі, яка дісталась нації споконвічно від попередніх поколінь. Закономірно, що наголошені поетичні слова навіть в умовах пандемії мають дієво проходити через душу громадян, посилюючи їх прояв державотворчого патріотизму нації у відповідних домінантах.

Держава має бути міцною, тому правнича база має орієнтуватись на загальнолюдські цінності й конституційну відповідність, на вибір правильних пріоритетів, із взаємною відповідальністю між державою і громадянами та перед їх нащадками.

Що, на Вашу думку, має складати основу державотворчого патріотизму?

– На моє переконання, в основі державотворчого патріотизму мають передусім бути: визначеність, цілеспрямованість та єдність. За цією тріадою стратегіологічної орієнтованості духу нації кристалізується місце України в світовому просторі, а також з позиції мотиваторних власних інтересів громадян, які через працю та податки її творять, отримуючи взамін належні державні послуги. 

Наостанок, традиційно про Ваші плани на майбутнє.

– Якщо тезисно, то саме головне – не зупинятись у розвитку й прагненні до вдосконалення! Оскільки держава має бути міцною, а з тим й правнича база дещо змінюється, орієнтуючись на загальнолюдські цінності й конституційну відповідальність за вибір пріоритетів уже перед нащадками. Хочу, щоб власна творча вдача дозволяла мені як окреслювати проблемні питання, так і знаходити вчасні відповіді на них у конкретних життєвих ситуаціях.

Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович

Фото з особистого архіву Олени Карпінської