Гість журналу: Ірина Ярославівна Гримак – політик, голова Львівської обласної ради, депутат обласної ради

Про жінку, яка вперше в історії Львівщини обрана головою обласної ради

Ірина ГРИМАК: «Мрію, щоб усі громади Львівщина були спроможними та самодостатніми!»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Ірина Ярославівна Гримак – політик, голова Львівської обласної ради, депутат обласної ради від політичної партії «Європейська Солідарність» з 2020 року.  

Після навчання у Львівській середній школі №91 вступила до Львівського кооперативного коледжу економіки і права, який закінчила з відзнакою. Дипломи про вищу освіту здобула у Львівській комерційній академії за спеціальністю «Товарознавство і комерційна діяльність», у Львівському національному аграрному університеті за спеціальністю «Землевпорядкування й кадастр» та у Львівському регіональному інституті державного управління НАДУ при Президентові України.

З  2000 по 2015 рік працювала на керівних посадах у Львівській міській раді, в тому числі з 2007 року очолювала відділ ринку землі, була заступницею начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування Львівської міської ради. Пізніше працювала заступницею голів із питань житлово-комунального господарства у Шевченківській та Залізничній районних адміністраціях Львова. У 2013 році обійняла посаду голови Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради.

З 2015 року упродовж понад чотирьох років з перервою працювала заступницею голови Львівської облдержадміністрації. Курувала роботу департаментів ЖКГ, капітального будівництва, екології, архітектури та розвитку містобудування.

Львів’янка. Одружена, виховує сина.

Наприкінці 2020 року вперше в історії Львівщини головою обласної ради було обрано жінку – Ірину Гримак. За неї проголосували 73% депутатів новообраної Львівської обласної ради. І це зрозуміло. Адже ця жінка – управлінець з великим досвідом, вона вміє брати на себе відповідальність, приймати рішення та відповідати за їх виконання. Журнал «АКЦЕНТИ плюс» вирішив взяти ексклюзивне інтерв’ю у голови Львівської обласної ради Ірини Гримак. 

Пані Ірино, Ви – перша жінка, яка очолила Львівську обласну раду. Як жінці працюється в оточенні чоловіків? 

– Чому в оточенні лише чоловіків? Жінки нині складають майже третину депутатського корпусу Львівської облради, вони присутні в її керівництві на рівні голів комісій та депутатських груп. У виконавчому апараті також працює чимало жінок. 

Депутатки Львівської обласної ради – завжди активні, наполегливі, вони сміливо, нарівні з чоловіками порушують гострі проблеми та добиваються їхнього вирішення. 

Так, я – перша жінка, обрана головою Львівської обласної ради. Втім, і раніше жінки були присутні в керівництві Львівської обласної ради, але на інших посадах. Зрештою, за результатами місцевих виборів 2020 року жінки очолили в Україні чотири обласні ради: Хмельницьку, Львівську, Чернігівську, Миколаївську. Так що великої сенсації в моєму обранні насправді не було. Переконана, що депутати, роблячи свій вибір, звертали увагу на ділові та репутаційні якості кандидатів, а не на стать. Для мене ця посада – чергове випробування. І я щиро вдячна всім депутатам за підтримку і допомогу. 

Під час обрання Ваша кандидатура отримала у сесійній залі 61 голос із 84. Чи відчуваєте Ви нині таку ж потужну підтримку депутатів? 

– Звісно, відчуваю. Бо тоді ж більшість політичних партій державницького спрямування, представлені в нашій обласній раді, визнали, що готові спільно працювати задля розвитку Львівщини. Це дозволяє раді, як колегіальному органу, ухвалювати важливі рішення, не дивлячись на спротив з боку незначної групи політиків-популістів, які використовують обласну раду виключно як трибуну для власного піару. 

Як Вам вдається об’єднувати депутатів, які представляють у нинішній обласній раді аж 9 різних політичних партій?

– Пошук компромісу в політиці – саме тут є можливість жінкам розкрити таланти (Сміється – ред). Насправді, якщо говорити про мене, я лише вчуся мистецтву досягнення політичного компромісу, адже перед тим працювала виключно на управлінських посадах у державних установах, де цінувались інші здібності: вміння брати всю відповідальність на себе, швидко ухвалювати рішення і відповідати за їхнє виконання. Для мене вкрай важлива підтримка партії «Європейська Солідарність», адже це дружня, фахова й відповідальна команда в обласній раді, коли кожен завжди готовий прийти на допомогу і підставити своє плече. 

Я також не перестаю вчитися в інших колег-депутатів, серед яких багато яскравих особистостей та досвідчених політиків. Важлива для мене школа – це спільна робота з представниками місцевого самоврядування всіх рівнів.   

Які напрямки роботи обласної ради нині пріоритетні?

Львівська обласна рада працює у тісному зв’язку та партнерстві з громадами і державною владою в інтересах розвитку нашого регіону. Лише синергія зусиль усіх гілок влади дозволяє отримати позитивний результат.

– У своїй роботі обласна рада має два стратегічні напрями: перший – це вирівнювання рівня розвитку громад з тим, щоб забезпечити всім мешканцям області якісні умови життя та якісні послуги, і другий – це забезпечення розвитку всього нашого регіону в контексті пріоритетів розвитку всієї нашої держави. Пріоритетами нашої роботи на цей рік, відповідно, були визначені: підтримка ініціатив громад, покращення медичних послуг для населення, підвищення безпеки громадян, допомога культурним і соціальним установам в час пандемії, а також пожвавлення міжнародного і транскордонного співробітництва. Важлива для нас тема – це допомога нашим військовим, ветеранам АТО та сім’ям загиблих героїв. 

Якщо б Ви особисто обирали пріоритети розвитку, то якій галузі надали би перевагу? 

– Раніше, спираючись на свій попередній досвід, я б зупинила свій вибір на розвитку житлово-комунального господарства та інфраструктури області, передусім дорожньої. Адже без модернізації цих галузей економіка області не здатна розвиватись. Нині, як голова Львівської обласної ради, я переконана, що успіх регіонального розвитку також не можливий, якщо нехтувати культурою, освітою і соціальною сферою. В наших підходах не може бути розв’язання проблем за залишковим принципом – потрібно шукати баланс інтересів і можливостей. 

Бюджет Львівської області на 2021 рік є значно меншим за бюджет Львівської міської територіальної громади. Як Ви даєте з цим раду?  

– Внаслідок реформи децентралізації роль обласних рад у житті регіонів змінилась. Громади й держава вибудовують фінансові стосунки напряму, обласні ради майже виключені з того процесу, що і призвело до фактичного зменшення розміру їхніх бюджетів. Втім, обласний бюджет далі відіграє важливу роль у житті як громад, так і всієї області. Саме з нього дофінансовуються пріоритетні для громад ініціативи на місцях, в тому числі закриваються потреби на розвиток медичних установ у районах і області, а також потреби на розвиток освіти в регіоні, звідси йде допомога правоохоронцям, які відповідають за безпеку нашого населення. А ще є підприємства й установи, які належать обласній раді та виконують левову частку соціальних і економічних функцій на місцях. За цим усім потрібно пильнувати, адже все це також повинно розвиватись. 

І ми даємо собі раду: станом на сьогодні план надходжень податків до загального фонду обласного бюджету вже перевиконано на 12 мільйонів гривень, хоч до завершення третього кварталу ще два тижні. При плановому завданні січня-вересня у розмірі 2212 млн грн. на сьогодні маємо фактичних надходжень на суму 2224 млн грн. (це вже 100,5 % від плану, хоч квартал ще не закінчився). Якщо порівнювати з відповідною датою торік, то зростання надходжень до обласного бюджету на сьогодні становить 26 %.

Також приємно, що за динамікою надходжень податків до бюджету станом на 1 вересня Львівщина покращила свої позиції серед областей України, перемістившись з десятого на восьме місце (якщо порівнювати зі станом на 1 серпня).  

Як вважаєте, для успішного політика які риси характеру є необхідними? 

– Для політика важливі передусім витримка, рішучість, комунікабельність, а також уміння бути командним гравцем.  

Як Ви зазвичай відновлюєте свої сили? 

– Втома буває різною. Духовна втома для мене важча за фізичну. Новий прилив духовних сил зазвичай в мене викликають реальні позитивні результати роботи, спілкування з цікавими людьми або з друзями, відвідини цікавих подій, виставок, презентацій та культурних заходів.  А от від фізичної втоми я рятуюсь активним відпочинком в колі моїх близьких. Це може бути, наприклад, виїзд в село, на природу, туристичний похід або подорож.

Яким є персональний рецепт досягнення успіху від Ірини Гримак?

Важливо на будь-якій посаді залишатися людиною, патріотом своєї країни та не зраджувати християнським цінностям. 

– Необхідно також постійно вдосконалюватись і зростати самому. Ми живемо в період великих змін і потрясінь. Тому, щоб знайти правильні відповіді на виклики сьогодення, потрібно самому досконало розібратись в тому, що відбувається. 

Про що мріє голова Львівської облради Ірина Гримак?

– Хочу, щоб Львівщина за основними показниками економічного, соціального і культурного розвитку в найближчі роки міцно увійшла в п’ятірку лідерів розвитку серед областей України. Це амбітне завдання, досягнення якого залежить від злагодженої роботи обласної ради, державної влади, а також місцевого самоврядування на місцях. Друга моя мрія, щоб усі 73 громади Львівщини стали спроможними та самодостатніми, щоб могли собі давати раду, успішно розвивалися і надавали якісні послуги мешканцям. 

Що б Ви побажали усім українцям?

– Миру, адже ми всі з нетерпінням чекаємо на завершення війни на сході України, звільнення окупованих та анексованих земель та повернення їх до складу нашої держави, повернення додому багатьох наших краян.  

Також хочеться побажати усім здоров’я та скорого завершення пандемії коронавірусу, яка не лише забрала в нас багато сил, а й забрала життя багатьох українців.

І вже традиційно до перших двох побажань – бажаю усім щастя та любові близьких і друзів, адже це наша підтримка та опора у всіх наших справах та починаннях. 

Розмовляла Дарина Мудра

Фото з особистого архіву Ірини Гримак