Гість журналу: Ярослав ГАРЦУЛА – Почесний консул Його Величності Короля Бельгії в Західному регіоні України

Ярослав ГАРЦУЛА: «Немає нічого неможливого!»

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Ярослав ГАРЦУЛА

Ярослав Гарцула – львів’янин, знаний бізнесмен, благодійник, спортсмен, Почесний консул Його Величності Короля Бельгії в Західному регіоні України. Повний Кавалер Ордена «За заслуги» (Ордени І, ІІ та ІІІ ступеня). Має три вищі освіти. Майстер спорту міжнародного класу, має спортивні нагороди. Хобі – музика, вокал, аквабайк. Одружений.

Сьогоднішній гість журналу «АКЦЕНТИ плюс» – цікавий співрозмовник, чоловік з активною життєвою позицією, знана особистість не лише у Львові та Західному регіоні, а й за кордоном – бізнесмен, спортсмен, Почесний консул Його Величності Короля Бельгії в Західному регіоні України Ярослав Гарцула.

Пане Ярославе, цьогоріч Почесне консульство Королівства Бельгія у Львові урочисто святкує своє 10-річчя. Якими були ці роки для Вас, Почесного консула Його Величності Короля Бельгії у Західному регіоні України?

– Здається, ніби вчора я приймав присягу Почесного консула французькою мовою, а сьогодні вже відзначаємо 10-річчя діяльності Почесного консульства Королівства Бельгія у Львові. Ці 10 років були доволі успішними, продуктивними та насиченими. Хочу відзначити, що Консульський округ поширює свою дію на чотири області: Львівську, Тернопільську, Івано-Франківську та Волинську. Станом на 2019 рік у цих областях функціонують близько 60 підприємств із бельгійським капіталом, найбільш відомими серед яких є ТОВ «Скелія Україна», ТОВ «Шредер», ТОВ «Таркет Вінісін», ТОВ «УкрДизайнГруп» тощо. Цікаво, що в усій Україні зареєстровано усього понад 120 підприємств з бельгійськими інвестиціями. Ці підприємства створили тисячі робочих місць, залучили інноваційні технології, є потужними платниками податків, поширили на теренах України кращі європейські практики ведення бізнесу. Я б хотів відзначити той факт, що за період функціонування Почесного консульства жодне підприємство із бельгійськими інвестиціями не згорнуло своєї діяльності.

Оскільки одним із пріоритетних завдань Почесного консульства Королівства Бельгія є захист в Україні інтересів Королівства Бельгія, а також надання допомоги та підтримки його юридичним і фізичним особам, тому ми систематично здійснюємо індивідуальну роботу з надання інформаційної, консультаційної, правової, представницької  допомоги громадянам Бельгії. Те, що Почесне консульство Королівства Бельгія було створене саме на теренах Західної України, відображає насамперед зацікавленість бельгійських бізнес-структур брати участь у розвитку регіону.

Бельгія входить у ТОП-20 ключових зовнішньоторговельних партнерів України. Варто зазначити, що за ці роки ми також реалізували низку культурних, мистецьких та просвітницьких україно-бельгійських проєктів.

Чому Почесне консульство Королівства Бельгія було відкрите саме у Львові?

– Тут потрібно дещо заглибитись в історію, адже у Львові у період з 1912-го до 1939 року успішно працювали три консули Королівства Бельгія, котрі захищали інтереси бельгійських бізнесменів, які були найбільшими інвесторами у нафтовидобувну промисловість Галичини того часу. Лише через 70 років, у 2009 році, вже у незалежній Україні розпочало свою діяльність Почесне консульство Королівства Бельгія в Західному регіоні України, традиційно розташоване у Львові.

Пане Ярославе, поділіться з нашими читачами своєю історією становлення як дипломата, зокрема як Почесного консула Королівства Бельгія?

– Уже понад 20 років я особисто активно розвиваю україно-бельгійську співпрацю, оскільки є засновником та директором підприємства, яке є ексклюзивним дилером продукції бельгійської килимової фабрики Balta Group,  – найбільшого виробника килимів у Європі, що експортує свою продукцію у 140 країн світу, виготовляє екологічні, натуральні, гіпоалергенні, високоякісні килими. Тому маю хороші ділові контакти із бельгійськими бізнесменами. Окрім цього, я вчився у Вищій міжнародній бізнес-школі Ceran International School у місті Spa у Бельгії, де вивчав політику та бізнес, а також удосконалював свої мовні навики. Коли тогочасний Надзвичайний та Повноважний посол Королівства Бельгія в Україні Марк Вінк у 2009 році запропонував мені стати Почесним консулом, наголосивши, що саме мою кандидатуру він розглядає як найбільш вдалу та перспективну, для мене дуже важливим було виправдати таку велику довіру.

– Що найбільше вразило Вас за першого знайомства з бельгійцями?

– Найперше приємно  вразило головне гасло бельгійців «L’union fait la force» – «Єдність робить сильними». Український духовний гімн також має схожі слова: «В єдності сила народу. Боже, нам єдність подай». Тож можна сміливо сказати, що наші народи духовно схожі.

Нещодавно вийшла друком книга Вашого авторства під назвою «Бельгія. Така далека, така близька…». На цьогорічному Міжнародному форумі видавців у Львові Ви разом із Надзвичайним та Повноважним послом Королівства Бельгія Алексом Ленартсом презентували свою книгу. Розкажіть, будь ласка,  про роботу над цією книгою.

– Задум написати книгу про дружню нам Бельгію виник у мене доволі давно. Ця книга є результатом п’ятирічної роботи, що ґрунтується на архівних документах та наукових дослідженнях, охоплює практично всю діяльність бельгійців у Західному регіоні України. Видання покликане розповісти українцям про Бельгію та бельгійцям – про Україну, а також про те, що об’єднує ці дві країни.

Пане Ярославе, Ви є засновником Регіонального Благодійного Фонду імені Короля Данила, який втілив у життя чимало важливих соціально-культурних проєктів, Ви профінансували газифікацію кожної домівки рідного для Вас села Вуйковичі у Мостиському районі, зробили освітлення Гарнізонного храму Святих апостолів Петра і Павла, встановили статую Матері Божої у селі Твіржі Мостиського району, постійно фінансово допомагаєте дітям-сиротам та військовим. Що для Вас означає благодійність?

Благодійність – це те, чим займається кожен свідомий громадянин, це можливість змінити цей світ на краще, це поклик душі і місія кожного християнина. Водночас вважаю, що благодійність не потребує жодної реклами чи піару. 

Ви – дипломат, бізнесмен, окрім того,  ще й спортсмен, чудово співаєте, займаєтеся садом. Як Вам вдається поєднувати, здавалось би, абсолютно різновекторні напрями?

Людина є щасливою тоді, коли вона працює в улюбленій сфері, є щасливою у своїй сім’ї, а також має своє хобі.

Я навчався у Львівському державному інституті фізичної культури на кафедрі спортивної гімнастики дворазового чемпіона Олімпійських ігор Віктора Чукаріна. Тому не уявляю свого життя без спорту. Понад 15 років тому завдяки бельгійським спортсменам я захопився аквабайками. Це один із найекстремальніших видів спорту, який потребує відповідної фізичної підготовки та витривалості. Аквабайкерів прирівнюють до пілотів, оскільки водний мотоцикл не їздить, а літає над гребенями хвиль із швидкістю 130-140 кілометрів на годину, розвиваючи швидкість до 100 кілометрів за 2,5 секунди. На сьогодні я майстер спорту міжнародного класу з аквабайків, триразовий чемпіон України та призер Кубка України з аквабайків. Щодо вокалу, то ще у шкільні та студентські роки із друзями мали свій вокально-інструментальний музичний гурт. Був цікавий випадок, коли мене мало не виключили зі школи за те, що виконував англомовні пісні гурту BEATLES. Щодо садівництва, то це, мабуть, генетична схильність, оскільки мій батько був лісничим і посадив не один ліс. Я два роки тому заклав один із найбільших персикових садів на Львівщині і цього року вже зібрав перший врожай надзвичайно солодких та соковитих персиків. Як поєднуються такі різновекторні речі? Дуже просто, коли займаєш активну життєву позицію і втілюєш у життя свої мрії.

Де Ви берете натхнення для такої активної дипломатичної, бізнесової, спортивної, громадської діяльності?

Ольга Мельник

Передусім мене надихає та всіляко підтримує моя дружина Ольга Мельник, яка для мене є ідеалом жінки, у ній гармонійно поєднуються жіночність, ніжність, мудрість, краса, рішучість, працьовитість та сила волі. Вона є доктором економічних наук, професором, завідувачем кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності Національного університету «Львівська політехніка», академіком Академії економічних наук, членом Наукової ради з економіки Міністерства освіти і науки України, членом Науково-методичної комісії з бізнесу, управління та права Міністерства освіти і науки України, заступником голови підкомісії зі спеціальності  «Менеджмент». Її наукові напрацювання у сфері зовнішньоекономічної та митної діяльності стали основою для удосконалення чинної нормативно-правової бази, вона є одним із розробників державних стандартів вищої освіти зі спеціальності «Менеджмент», а її навчальні посібники використовуються у навчальному процесі практично в усіх закладах вищої освіти України.

Не так давно Львів сколихнула новина, що Ви брали шлюб з дружиною у Ватикані. Як це було?

Так, у 2017 році ми з Олею взяли шлюб у Ватикані, у Базиліці Св. Петра біля Вівтаря Непорочного Зачаття, де за канонами відбувається таїнство шлюбу. Безперечно, це була одна із найбільш важливих, незабутніх, хвилюючих та емоційних подій у нашому подружньому житті, оскільки ми ще й отримали благословення від Папи Римського Франциска. Більше того, Ватикан – це одне із найбільш святих місць на землі, намолених віками, з неповторною енергетикою. Приємно, що привітати нас у Рим приїхало чимало наших друзів та родичів з України. Ми тривалий період готувались до цієї події, проходили відповідне навчання, низку співбесід на різних рівнях, готували чимало документів. Зрештою, ми перші із Львівщини, хто отримав офіційну ліцензію на шлюб у Ватикані.   

Ярослав ГАРЦУЛА шлюб у Ватикані

І наостанок. Про секрет успіху Почесного консула  Ярослава Гарцули.

Як одного разу зазначила моя дружина Ольга, я живу за правилом: «Немає нічого неможливого». Кожна людина сама є творцем своєї долі. Також завжди говорю студентам, стажерам та своїм працівникам, що успіх ґрунтується на трьох ключових чинниках: ABC – Ambition (Амбіції), Brains (Розум), Courage (Сміливість).

Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович

Фото Володимира Шурубури та з особистого архіву