Гість журналу: Богдана Москва – знаний правник, адвокат, бізнес-леді.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:
Богдана Москва – знаний правник, адвокат, бізнес-леді. Має дві вищі освіти. Її юридична допомога багатьом львів’янам стала в нагоді. А вдома Богдана Москва – кохана дружина, любляча мама двох дорослих дочок та зятя, якого називає сином. А ще Богдана Москва – молода бабуся, яка безмежно любить двох своїх онуків. Життєве кредо: «Людям потрібно допомагати, тоді і Бог нам допоможе!»

Богдана МОСКВА: «Сім’я – моя найбільша цінність!»

Пандемія коронавірусу COVID-19 та карантин змусили, мабуть, кожного з нас задуматися про справжні життєві цінності. Ми вкотре переконалися, що саме сім’я, родина – це той надійний тил, де панує тепло, турбота та де можна знайти захист; це та фортеця, де ми можемо почуватися у безпеці, де нас люблять і чекають; це те місце сили, яке дарує нам спокій та впевненість. Саме тому сьогодні журнал «АКЦЕНТИ плюс» вкотре фокусує увагу читачів на важливості міцної та дружної родини. Співрозмовницею на цю тему ми обрали відому львів’янку Богдану Москву, яку знають не лише як бізнес-леді та правника, але й як безмежно люблячу маму, вірну дружину та молоду бабусю, яка завжди ревно опікує своїх дітей: Роксолану, Христину та Богуслава (зятя, якого з перших днів називає сином) і двох внуків: Ігорчика та Марчика, яких просто обожнює. Богдана Москва є справжньою берегинею сімейного вогнища. 

Завжди усміхнена та позитивно налаштована, з життєрадісною іскринкою в очах, красива та доглянута, енергійна та відповідальна – ця жінка мимоволі привертає до себе увагу. При знайомстві з нею одразу спадає на думку: «Саме так має виглядати щаслива, сучасна, успішна жінка». А ще Богдана Москва вміє не лише щедро дарувати свою любов рідним та близьким, але й уміє згуртувати свою родину, наполегливо плекаючи родинні традиції.

Пані Богдано, Вашу сім’ю сприймають як зразкову. Чим для Вас є Ваша родина?

– Сім’я – моя найбільша цінність! Бо якою важливою не була би для нас наша робота, сім’я та родина завжди посідає перше місце. Для мене моя сім’я – це те, заради чого я живу. Це моя гордість та моя надія! І так має бути у всіх. Адже міцна родина – одна із запорук сильної держави.  

Що, на Вашу думку, є головним у сім’ї? Яким є Ваш власний рецепт щасливої родини? 

– Звісно, що фундаментом для щасливої сім’ї є любов та злагода, щирі стосунки та взаємоповага, взаєморозуміння та взаємна підтримка, турбота про кожного члена родини. А ще ми – дорослі – маємо подавати своїм дітям хороший приклад своїх власних стосунків, бо діти, як та губка, вбирають наш приклад і переймають наш досвід. Маю двох донечок, яких маю навчити бути берегинею родини та передати їм усе те цінне та добре, що є в нашій сім’ї.

Маємо виховувати наших дітей власним прикладом щирих та ніжних сімейних стосунків, якщо хочемо, щоб вони також були щасливими та мали міцні свої власні сім’ї.

Бо коли приходять важкі часи, то ми всі шукаємо розради та допомоги саме у колі близьких та рідних…

Нещодавно у нашій родині трапилася трагедія – померла від важкої хвороби моя племінниця Наталя, яка була люблячою мамою, неймовірно уважною дочкою, компанійською товаришкою, веселою та енергійною, позитивною та повною ідей, чудовою людиною, яку любили і вдома, і на роботі. Я, як могла, допомагала їй з лікуванням, але хвороба виявилася, на жаль, сильнішою. Досі не можу прийняти цю непоправну втрату – відчуваю сильний біль та відчай, сльози душать при кожній згадці… 

Це горе ще більше згуртувало нашу родину. Бережіть одне одного!

На Вашу думку, якою є роль жінки у родині?

Насправді роль жінки у родині є неоціненною та дуже важливою – жінка покликана бути берегинею! Адже саме від жінки залежить «клімат» у сім’ї. Саме жінка покликана згладжувати конфліктні ситуації та приймати мудрі, подекуди «соломонові» рішення, бути люблячою дружиною та надійним соратником як для чоловіка, так і терплячою та турботливою мамою для дітей, уважною та лагідною бабусею для внуків. Жінка також має весь час гуртувати родину, а також змалку прививати своїм дітям сімейні, наші українські традиції у сім’ї. Також у нашій сім’ї є хороша сімейна традиція – щонеділі, після церкви ми збираємося на обід усі разом за одним столом у родинному колі: ми, моя мама, наші діти, внуки. Часто до нас приєднується ще й моя рідна сестра з родиною. А на кожні свята ми збираємося всі разом ще й більшою родиною – це єднає всю нашу родину!

Які три речі є головними для Вас у Вашому житті, без яких Ви не можете уявити своє життя?

– Я дуже всіма опікуюся – деколи аж занадто, розумію це, але інакше я не вмію. Також я є дуже наполеглива та вперта – у моїй роботі правника часто це дуже мені допомагає. А ще я є любляча – люблю своїх рідних і близьких, своїх друзів та свою роботу, люблю життя та навколишній світ.

Які три речі є неприйнятними для Вас?

– Неприйнятними для мене є брехня, лінивство та зрада. Зраду, мабуть, не могла би пробачити.

Ви знана бізнес-леді, правник. У Вас дві вищі освіти, але чому Ви своїм фахом обрали саме юриспруденцію? Чим для Вас є Ваша справа?

– Мені моя робота дуже подобається, бо вона приносить людям ті результати, на які вони сподіваються. До мене звертаються люди, які мають юридичні проблеми та хочуть їх вирішити. Звичайно, щоб досягти бажаного результату, потрібно багато працювати, але все це також з Божою допомогою!

Яким є Ваше життєве гасло?

– Допомагати! Переконана, що люди, навіть чужі, мають допомагати одне одному – це має бути законом для усіх людей на землі!

Зараз у суспільстві точиться чимало розмов про необхідність більшої кількості жінок у політиці. На Вашу думку, яким є призначення жінки і що може жінка насправді?

– Насправді сучасна жінка – зазвичай, це освічена та розумна жінка – може творити багато добрих справ. А українки ще й дуже працьовиті. Тому чимало жінок зараз йде у політику, займають високі пости. Думаю, жіночої енергетики та відповідальності таки трохи бракує у нинішніх, владних структурах.

Перед багатьма жінками в наш час часто постає дилема: робота чи сім’я. Особисто для Вас що є головним у житті – робота чи сім’я?

– Звичайно, робота та професійна самореалізація є важливою для кожного, особливо в наш час. Але для жінки сім’я та діти – це головне! Тому сучасна жінка має вміти мудро поєднувати і роботу, і турботу про свою сім’ю та родину.

Ви – завжди позитивна, усміхнена та привітна, справляєте враження щасливої жінки. Що для Вас є щастям? 

– Щастя – коли всі живі і здорові. Звичайно, люди прагнуть заробити певні статки, але щастя – не в грошах. Потрібно мати у всьому міру! Для мене щастя в тому, коли бачиш щасливими своїх дітей та внуків, коли здорова та усміхнена моя мама. Коли поруч є мій коханий чоловік Ігор. Коли про нас пам’ятають наші чудові друзі, дружба з якими перевірена роками. 

Головне – бути щирим та гармонійним у своїх прагненнях. І тоді з Божою допомогою буде вам і щастя, і успіх!

Вас вважають успішною жінкою. На Вашу думку, чи існує зв’язок між успіхом та щастям? 

– Ці поняття є дуже індивідуальними. Для когось головне – сім’я та її добробут, а хтось прагне кар’єри та суспільного визнання. Звичайно, коли людина щаслива та відчуває підтримку в сім’ї, то й успіху їй досягти легше. Бо тоді неначе крила виростають.

Підсумуємо, що насправді потрібно жінці, щоб бути щасливою, успішною? Ваш особистий секрет успіху.

– Жінка успішна тоді, коли вона щаслива у сім’ї, у своїй родині. Жінці, щоб почуватися щасливою, потрібно почуватися передусім коханою та знати, що всі в її родині є здорові, ситі та щасливі. У мене прекрасний, люблячий та турботливий чоловік Ігор, наші діти Роксолана, Христина та Богуслав – добрі і розумні, а ще я маю двох неймовірних внуків: Ігорчика та Марчика. Усіх їх обожнюю! Тому і почуваюся щасливою, успішною та дякую Богу за те, що маю! 

На Вашу думку, що потрібно зробити, щоб Україна нарешті стала успішною та процвітаючою державою?

– Україна – це передусім ми, її громадяни. Тому великою мірою саме від нас залежить те, якою буде наша країна, від наших зусиль, наших думок і дій. Щоб змінити світ навколо себе, потрібно почати змінювати самих себе! Також маємо бути мудрими та обирати до влади тих, хто своїми діями та добрими справами уже довів свою спроможність служити громаді. Бо деколи бачимо, що людина не здатна навести лад навіть на своєму власному подвір’ї, але пнеться до державної влади – який з тієї людини буде державний господарник?

Щоб навести лад в країні, маємо спершу навести лад у своїх душах та своїх домівках, потім на своєму подвір’ї та своїй вулиці, у своєму місті. Якщо кожен так вчинить – поступово матимемо лад і в Україні! 

Ми усі майже рік живемо в умовах пандемії коронавірусу. Як вплинув карантин на Вас особисто? Чи змінилося Ваше та життя Вашої родини за цей час? 

– Звичайно, карантин усіх нас дещо «вибив» зі звичного ритму життя. Люди стали боязкими та сумними. Зменшилося живе спілкування. Також раніше ми любили подорожувати усією нашою родиною – тепер, на жаль, карантин створив перепони. 

Втім, навіть за цих умов ми отримали певний позитив – тепер ми маємо  змогу щодня, а не лише традиційно в неділю як колись, збиратися за одним столом. Ми почали більше часу проводити з родиною – і це насправді прекрасно! Спільно проведені дні ще більш згуртували нашу родину! 

Про що мріє Богдана Москва?

– Мрію, щоб нарешті настав мир в Україні та не гинули українці! Мрію, щоб всі ми, наші діти і внуки були здоровими. Щоб була здорова і ще довше жила моя мама, якій вже 83 роки, але вона в нас – молодець, позитивна і бадьора! Хочу, щоб у сім’ї моєї сестри також всі були здорові та щасливі. До слова, цього місяця моїй сестричці Оксані виповнюється 45 років – чудовий для жінки вік. Ми усі її вітаємо та бажаємо їй здоров’я і щастя!

І наостанок. Що б Ви хотіли побажати читачам «АКЦЕНТІВ плюс» напередодні Нового року та Різдва Христового?

– Рада вітати усіх читачів Вашого неймовірного журналу «АКЦЕНТИ плюс». Цей рік, що минає, був важким для нас усіх – життя під час пандемії враз змінилося, все ніби перевернулося з ніг на голову. Але цього, мабуть, було варто чекати… Адже до цього люди у всьому світі занадто догоджати собі, дбали більше про своє тіло та свої бажання, забуваючи про справжні життєві цінності. А дбати нам потрібно передусім про свою душу, треба виявляти свою любов до ближніх та милосердя до навколишнього світу, плекати та цінувати родинні стосунки, бо немає нічого ціннішого за це! Саме тому, мабуть, Бозя і помахала нам грізно пальчиком з небес. Тепер справді маємо більше часу, щоб проводити з родиною. А ще нам усім варто задуматися про власні життєві пріоритети та навчитися цінувати те, що маємо, дякуючи Богу за кожен прожитий день! 

Бажаю усім міцного здоров’я та благополуччя, любові та спокою в душі, Божої опіки та ангельського покрову! Люблю Вас!  

Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович

Фото з особистого архіву надала Богдана Москва